Viděli jste na Mírovém náměstí putovní výstavu Energie a civilizace? Díky hlavnímu partnerovi ČEZ se nevyhla povinné propagaci jaderné energie, ale jinak byla podnětná. Každý počin, umožňující zamyslet se nad směřováním civilizace, je dobrý.

V červnu se v Lounech dále událo bezpočet dobrých věcí a pak taky zastupitelstvo.

Jednání začalo střelbou od boku v podobě návrhu ANO na snížení zastupitelů z 29 na 23. V koalici to evidentně neměli předjednáno, takže to vzbudilo lehkou nervozitu. Copak o to, důvody pro i proti by se jistě daly diskutovat. Ale dát to takhle bez přípravy nemělo naději na úspěch a podpořit jsme to nemohli už s ohledem na hlavní uváděný důvod. Totiž že za 4 roky se ušetří 750 tis. korun. Cenu za demokracii leckde platíme daleko vyšší a přesto to má smysl.
Dalším důležitým bodem bylo rozšíření kapacit MŠ – pro to bychom za LS hlasovali klidně už před lety a i na ZM to prošlo bez diskuse. Mimochodem, asi se budeme ptát na kraji, zda a jak řeší kapacity středních škol pro nastupující silné ročníky.
Prodej domu Na Valích (bývalý Digon) prošel jen za podstatně vyšší než navrženou cenu (přes 8 mil. vyvolávací cena do el. aukce). Víte, že nehlasujeme pro prodeje městského majetku v případě, že může sloužit veřejnému zájmu. To jest využitelného pro nájemní a sociální byty, nebo třeba ornou půdu, přes kterou může obec ovlivňovat hospodaření s krajinou. Tento dům ovšem úplně vhodný k rozdělení na byty není, žádná organizace o něj neprojevila vážný zájem (tady musíme věřit konstatování radnice) a s ohledem na celkovou ekonomickou situaci jsme se přiklonili k prodeji též, pod podmínkou vyšší vyvolávací ceny. Vůbec ty znalecké posudky… asi by to chtělo do jejich zadávání vložit nějaký systém včetně oponentury.
No a co dál? V připomínkách spousta dobrých věcí co by se měly udělat od neúnavné doktorky Kolářové, dále evergreen ulice Čeňka Zemana – zdá se, že čím dál víc lidí se začíná zamýšlet na úpravou této ulice, když už se do ní rýpe. A zřejmě zde není zájem jen o parkovací místa. Že by svítání na lepší časy? V posledních bodech se schvalovaly zápisy z Kontrolního výboru vedeného Pepou a taky se opět rozdělily balíky peněz na dotacích do kultury, sportu a sociální sféry. Jak už bylo řečeno tisíckrát – můžeme se hádat na pravidly přidělování, ale co se týče objemu peněz posílaných do spolků, klubů a organizací, ten je v Lounech nebývalý.

Záznam z jednání: https://youtu.be/e_VdEzMAxys